Budowa domu krok o kroku

Budowa domu to wieloetapowe i skomplikowane przedsięwzięcie. Budowa rozpoczyna się od wyboru projektu i spraw urzędowych — dopiero po dopięciu ostatnich formalności można przystąpić do prac. Jeśli planujesz budowę domu, to ten poradnik jest dla ciebie! Koniecznie sprawdź, jakie są etapy budowy i jak przygotować się do przedsięwzięcia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek.
Etapy budowy domu
Jak wspomniano wcześniej, pierwszymi krokami na drodze budowy własnego domu są kwestie urzędowe. Trzeba uzyskać szereg pozwoleń i zgód. Podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę jest prawo do dysponowania nieruchomością oraz projekt budowlany po wszystkich niezbędnych adaptacjach. W urzędzie należy złożyć także warunki techniczne dostawy mediów, mapę sytuacyjno-wysokościową i dodatkowe dokumenty, jakie wymagane są na mocy prawa lokalnego. Dopiero po uprawomocnieniu się wszystkich decyzji urzędowych można przystąpić do prac.
Każdy proces budowlany składa się z następujących etapów:
Stan zerowy – wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów;
Stan surowy otwarty – wybudowanie ścian zewnętrznych, stropów i schodów, montaż więźby dachowej i pokrycia dachowego;
Stan surowy zamknięty – montaż drzwi zewnętrznych i stolarki okiennej oraz wykonanie instalacji elektrycznej, gazowej i kanalizacyjnej, budowa ścianek działkowych i wykonanie wylewek;
Prace wykończeniowe – budowa domu pod klucz, czyli położenie tynków, ułożenie kafelków, wykończenie podłóg, malowanie ścian, montaż armatury oraz wtyczek i gniazdek elektrycznych.
Ostatnim etapem budowy domu są sprawy formalne, które są niezbędne, aby móc legalnie w domu zamieszkać. Konieczne jest zawiadomienie urzędu o zakończeniu budowy i złożenie wniosku o oddanie budynku do użytkowania.
Budowa domu systemem zleconym
Planując budowę domu, należy zastanowić się nad sposobem prowadzenia inwestycji. Może to być system gospodarczy lub zlecony. Budową domów pod klucz zajmuje się firma budowlana Pro-Bud z Milanówka, która świadczy także usługi projektowe i kosztorysowe. Decydując się na budowę systemem zleconym najlepiej korzystać z usług generalnego wykonawcy, który zrealizuje wszystkie etapy prac budowlanych. Wówczas inwestor nie musi angażować się w proces budowlany, a jedynie dogląda postępy prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kama Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ziemne, uzbrojenia
woj. dolnośląskie59-300 Lubin, 1 Maja 8B lok. 3