Co to znaczy, że kotły są ekologiczne?

Teoretycznie odpowiedź na pytanie, jakie kotły są ekologiczne, jest prosta: to kotły charakteryzujące się dużą wydajnością i emitujące minimalną ilość spalin. W praktyce kiedy szukamy konkretnych informacji, wytycznych, parametrów, często natrafiamy wyłącznie na frazę, że kotły ekologiczne muszą spełniać wymagania normy PN EN 303-5:2012. W naszym artykule przyjrzymy się, co właściwie wskazuje norma obowiązująca w Polsce i zerkniemy też na dyrektywę EcoDesign.
Najwyższa klasa domowych kotłów. Klasa 5 i EkoDesign
Przejdźmy od razu do rzeczy: aktualna norma PN EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne, oznaczane cyframi 3, 4, 5. Najwyższa – najlepsza – jest klasa 5, od 2017 roku teoretycznie jedyna dozwolona dla nowo sprzedawanych kotłów. Co właściwie jest normowane? - Jak mówią nam specjaliści z firmy producenta i dystrybutora kotłów centralnego ogrzewania Kotły Grzewcze Dragon, klasa kotła to klasa emisyjna – dotyczy przede wszystkim emisji tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów. Kotły wysokiej klasy muszą się też charakteryzować wysoką sprawnością. Kotły muszą więc mieć odpowiednio niską emisyjność szkodliwych substancji i odpowiednio wysoką sprawność, by można nazwać je ekologicznymi kotłami klasy 5.
Poza obowiązującą normą PN EN 303-5:2012 mamy jeszcze dyrektywę Ecodesign, która nie wprowadza podziału na klasy w ten sposób, tylko stawia jeden poziom wymagań dla kotłów. Jeśli kotły spełniają te wymagania, również mogą być dystrybuowane i instalowane.
Na czym polega trudność zdefiniowania kotła ekologicznego?
Możemy zadać sobie pytanie: skoro zakładamy, że ekologiczne są kotły klasy 5, to w czym tkwi trudność w zdefiniowaniu kotła ekologicznego? - Niestety w tym, że szukając informacji w różnych źródłach, natykamy się na niespójne informacje np. na temat granicznej wartości emisji tlenku węgla dla kotłów z załadunkiem ręcznym i automatycznym, na paliwa kopalne i biopaliwo itp. Z czego to wynika? - Nie można dotrzeć do treści samej normy, do której się odnosimy.
Jeśli więc szukamy kotła ekologicznego, nie próbujmy się zagłębiać w przepisy – zwłaszcza że część z nich to tzw. przepisy martwe, które istnieją, ale w praktyce nikt ich nie jest w stanie egzekwować. Ufajmy sprawdzonym producentom i dystrybutorom kotłów, tak jak ufamy np. producentom i dystrybutorom nowoczesnych sprzętów AGD. Jeśli interesuje nas zakup nowego kotła, określmy po prostu najważniejsze dla nas parametry; a jeżeli mamy z tym problem – skonsultujmy się ze specjalistami, zamiast błądzić w mętnych publikacjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana