Co warto wiedzieć na temat prętów przed ich zakupem?

Spis treści
Pręty stalowe są popularnym produktem hutniczym powszechnie wykorzystywanym w przemyśle i budownictwie. W związku z tak szerokim spektrum zastosowań dostępne są w bardzo wielu wariantach, zarówno pod względem gatunków stali, z jakich zostały wykonane, jak i metod obróbki oraz rozmiarów. Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat prętów przed ich zakupem.
Pręty z różnego gatunku stali
Gatunek stali, który wynika głównie ze składu stopu i domieszek pierwiastkowych, wpływa na jakość i właściwości produktu hutniczego. Dlatego przy wyborze prętów stalowych należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry wytrzymałościowe i cechy fizykochemiczne, ale również zachowanie materiału w warunkach eksploatacyjnych i jego odporność na działanie czynników zewnętrznych, głównie na korozję. Należy także przewidzieć rodzaj obróbki, jakiej poddawane będą pręty stalowe. Dostępne są stale zwykłe, przeznaczone do ulepszenia cieplnego i do nawęglania oraz stale jakościowe w wielu gatunkach.
Przeczytaj również: Kiedy warto zaopatrzyć się we własną wyrzynarkę?
Przekroje i rozmiary
Dobrzy dystrybutorzy, choćby tacy jak hurtownia stali jakościowej MTM Stal w Tarnowskich Górach, dostarczają na rynek pręty stalowe o różnych przekrojach: okrągłe, płaskie i kwadratowe. Produkty te dostępne są w standardowych długościach 3000 i 6000 mm lub mogą być przycinane na życzenie klienta na dowolny wymiar. Średnice okrągłych prętów stalowych zawierają się w rozmiarach od 20 do 650 mm, natomiast kutych od 300 do 750 mm.
Przeczytaj również: Rodzaje podbitek dachowych
Pręty walcowane, kute i ciągnione
Walcowanie jest podstawową obróbką, która polega na plastycznym odkształceniu prętów, poprzez wprowadzanie ich między dwa współpracujące ze sobą walce. Dzięki walcowaniu wzdłużnemu na zimno lub na gorąco otrzymuje się półprodukty o różnych parametrach i własnościach. Pręty można poddać dalszej obróbce, np. ciągnieniu, które polega na przeciąganiu pręta przez ciągadło z otworem o mniejszej średnicy. W procesie tym ciągniony element wydłuża się, a jego powierzchnia staje się gładka. Kolejnym rodzajem obróbki mechanicznej jest kucie. Metoda kucia swobodnego umożliwia odkształcanie metalu w dowolnych kierunkach. W ten sposób otrzymuje się pręty kute łuszczone, które pozbawione są wad mechanicznych i metalurgicznych lub pręty kute normalizowane o drobnoziarnistej, jednolitej strukturze i lepszych własnościach mechanicznych.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć teren budowy ogrodzeniem tymczasowym?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-
ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. mazowieckie05-091 Ząbki, Krucza 5