Co zawiera dokumentacja odwodnienia gruntu?

To, w jaki sposób zostanie przygotowany grunt, ma wpływ na powodzenie całej realizowanej na nim inwestycji. Dlatego tego też jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz robót, warto przeanalizować specyfikę terenu. Niekiedy okazuje się, że konieczne jest wykonanie odwodnienia gruntu. Aby móc rozpocząć takie prace, sporządza się najpierw szczegółową dokumentację. Co ona obejmuje?
Odwodnienia gruntu – kiedy i dlaczego trzeba je wykonywać?
Każda działka, na której zaplanowana jest budowa domu, musi zostać zbadana także pod kątem znajdujących się w niej wód gruntowych. Jeżeli okaże się, że są one umiejscowione zbyt płytko, mogą stanowić przeszkodę podczas prac budowlanych.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o odwodnieniach szczelinowych monolitycznych?
Jedynym wyjściem z sytuacji jest wtedy wykonanie odwodnienia gruntu. W przypadku, gdy inwestorzy zlekceważą fakt wysokiego poziomu wód gruntowych i zaniechają przeprowadzenia zalecanych prac, może mieć to opłakane skutki. Ci, którzy zaniedbają tę kwestię, mogą spodziewać się między innymi tego, że kałuże po opadach deszczu będą bardzo długo utrzymywać się na powierzchni działki. Dotyczy to także sytuacji, kiedy na danym terenie zostanie położona kostka brukowa.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się wody z wykopów pod fundamenty?
O wiele poważniejszymi konsekwencjami zaniechania wykonania odwodnienia gruntu jest zawilgocenie, a w efekcie uszkodzenie fundamentów. Woda może przenikać także do piwnicy.
Aby prawidłowo przeprowadzić prace związane z wykonaniem odwodnienia, należy sporządzić szczegółową dokumentację. Powinni się tym zająć wykwalifikowani fachowcy – na przykład z Biura Projektów i Nadzorów AQUA PROJEKT. Tylko dzięki pomocy takich specjalistów można mieć pewność, że grunt zostanie właściwie przygotowany pod konkretną inwestycję.
Dokumentacja odwodnienia gruntu – co jest w niej zawarte?
Profesjonalnie przygotowana dokumentacja odwodnienia gruntu w wyczerpujący sposób odpowiada na wszystkie pytania dotyczące wód znajdujących się pod powierzchnią danej działki. Składa się ona zawsze z dwóch części:
· opisowej – znajdują się tam informacje o warstwach gruntu, ich grubości oraz o tym, na jakiej głębokości zalega w nich woda. W części tej uwzględnia się również prognozy wahania poziomu wód gruntowych i zalecenia, co do sposobu odwodnienia;
· graficznej – jest to plan, na którym zaznacza się linie planowanych wierceń. Oprócz tego grafika może przedstawiać geotechniczny przekrój warstw gruntu.
Prawidłowo sporządzona dokumentacja to pierwszy krok do wykonania odwodnienia efektywnie odprowadzającego wodę. Jest to tak samo ważny etap prac, jak późniejszy montaż odpowiedniej instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Katarzyna Jucha Kj Architekci
Architekci
woj. małopolskie31-136 Kraków, Jana III Sobieskiego 5 lok. 10