Czy da się dokonać przewiert sterowany pod rzeką?
Sterowany przewiert HDD to metoda należąca do technologii bezwykopowych, dzięki której możliwe jest wykonanie podziemnego przyłącza bez naruszania ładu powierzchniowego. Metoda HDD doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, dzięki możliwości sterowania, a więc precyzyjnego zarządzania trajektorią trasy w czasie rzeczywistym. Cecha ta sprawia, że prace przewiertowe można wykonywać również pod ciekami wodnymi.
Jak wykonać przejście rur pod rzeką?
Realizacja przyłączy, takich jak wodociągi, gazociągi, linie energetyczne i tym podobne, jest niezbędnym elementem w rozwijających się miejscach. Jest to możliwe nawet w trudnych warunkach dzięki metodzie przewiertu sterowanego, który umożliwia wykonanie takiego projektu niezależnie od warunków hydro- i geologicznych. Przewiert HDD umożliwia wykonanie tunelu na głębokości od kilku do kilkunastu kilometrów, a jego trajektoria jest w kształcie łuku, dlatego bez problemu można stosować tę technologię do przekraczania rzek.
Przeczytaj również: Gdzie i kiedy konieczne jest zastosowanie horyzontalnych przewiertów?
Przepływ zarówno dużych, jak i małych rzek często stanowi przeszkodę w poprowadzeniu przyłączy do różnych miejsc. Rozwiązań tego problemu jest kilka, na przykład budowa podestu dla rur lub tworzenie pływających mostów, są one jednak kosztowne, wpływają na krajobraz i utrudniają komunikację rzeczną. Przewierty horyzontalne stanowią więc doskonałą alternatywę dla przywołanych rozwiązań. Nie ingerują w ład powierzchniowy, są ekologiczne i stosunkowo szybkie w realizacji.
Przeczytaj również: Jak wykonuje się przewiert sterowany?
Jak wykonywany jest przewiert horyzontalny?
Wykonanie przewiertu horyzontalnego rozpoczyna się od szczegółowej analizy terenu, na którym ma zostać wykonany. W przypadku przekraczania rzek musi być to rzetelne określenie głębokości i szerokości koryta. Dzięki temu architekci trajektorii są w stanie precyzyjne zaplanować trasę przewiertu, tak, aby nie miała szkodliwego wpływu na środowisko. W trakcie realizacji przewiertu pilotażowego, który jest kolejnym etapem prac, można na bieżąco śledzić przebieg trasy i wprowadzać ewentualne poprawki, jeśli na drodze pojawi się nieprzewidziana przeszkoda.
Przeczytaj również: Na czym polegają przewierty sterowane?
Kolejne etapy przewiertów sterowanych to poszerzanie otworu, a w momencie osiągnięcia pożądanej wielkości, przeciąganie rur. Realizacją projektów zajmują się doświadczone firmy, takie jak Abdrill oferujący kompleksową usługę przewiertów sterowanych. Współpraca z doświadczoną firmą gwarantuje szybkie i bezproblemowe wykonanie prac, zwłaszcza w trudnych warunkach przekraczania rzek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana