Czy meble z drewna na pewno są eko?
W ostatnich latach można zauważyć coraz większą zbiorową samoświadomość na temat ekologii. Ludzie podświadomie poszukują ekologicznych rozwiązań – decydują się na recykling, bawełniane torby, butelki wielokrotnego użytku. Postępują według idei zero waste. Świadoma konsumpcja to bardzo ważny czynnik, który sprzyja zdrowemu środowisku. Zdrowe zakupy dotyczą także stolarki - wybór solidnych drewnianych mebli to doskonały, ekologiczny wybór.
Znaczenie drewnianych mebli dla środowiska
Meble z naturalnego drewna sprzyjają ekologii dopiero wtedy, gdy zostaną prawidłowo wyprodukowane i wykończone. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań powinni zorientować się, z jakich farb, lakierów i klejów korzystano przy wykończeniach. Owe środki kategorycznie nie mogą posiadać szkodliwych dla środowiska substancji (np. formaldehydu).
Dużą zaletą ekologicznych mebli drewnianych jest ich solidność. Nie będą wymagały częstej wymiany, przetrwają bezproblemowo (przy odpowiedniej pielęgnacji) przez wiele lat.
Decydując się na drewniane meble, najlepiej postawić na sprzęty wykonane z polskiego, rodzimego drewna (np. sosny, świerku, dębu, brzozy, modrzewia). Tropikalne warunki drewna muszą być przetransportowane wpierw do naszego kraju, co zaprzecza świadomej konsumpcji. Długodystansowy transport jest związany z emisją szkodliwych związków, np. dwutlenku węgla. Warto też dodać, że przemysł pozyskiwania tropikalnych drzew jest daleki od perfekcji – wiąże się z niszczeniem naturalnego środowiska na innym kontynencie.
Wytwarzaniem i wykańczaniem mebli drewnianych zajmuje się prestiżowy producent umeblowania sosnowego i dębowego – firma Meble K&D. Pracownicy przedsiębiorstwa uważnie śledzą wszystkie trendy na rynku i dbają, by ich rozwiązania były zarówno ponadczasowe, jak i zgodne z obowiązującą modą.
Jakie drewno wybrać?
Najpopularniejszym, naturalnym surowcem do wykonania solidnych mebli jest sosna – typowe polskie drzewo. Cechuje się ona sprężystością, giętkością, miękkością i łatwością w obróbce mechanicznej. Można z niej bezproblemowo stworzyć wyjątkowe, oryginalne, ekologiczne meble. Umeblowanie sosnowe wygląda estetycznie. Jest łatwe w impregnacji, zabarwieniu. Sosna cechuje się ponadto dobrymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi. Ma ciepłą, żółtawą barwę o pięknym, wyrazistym usłojeniu. Jest tańsza od eleganckiego dębu.
Meble sosnowe pasują nie tylko do budynku mieszkalnego. Sprawdzą się jako wyposażenie obiektu usługowego – restauracji, baru, kawiarni, hotelu, pensjonatu, a nawet biura. To ekologiczny produkt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana