Ile kosztuje i jak wygląda założenie instalacji gazowej?

Bez instalacji gazowej nie można sobie wyobrazić ogrzewania czy gotowania w domu. Zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Jest zasilana z gazowej sieci i składa się z przewodów połączonych z budynkiem, armaturą czy kształtkami. Dlatego dowiedz się, jak wygląda jej montaż. Odkryj poszczególne etapy. Sprawdź, jaki jest koszt usługi i co dokładnie ona obejmuje.
Koszt założenia gazu
Cena za instalację gazową zależy od wielu czynników. Wykonanie projektu instalacji gazowej to koszt 600-1500 złotych. Za materiały i prace montażowe zapłacisz od 100 do 200 złotych. Z kolei szafka gazowa z montażem to koszt 400-1000 złotych. Odbiór przyłącza gazowego to suma rzędu 100-250 złotych. Z kolei kocioł gazowy powinien kosztować 3000-15000 złotych.
Warto w związku z tym skorzystać z kalkulatora gazu. Dobrze jest porównać kilka. Skuteczność ogrzewania domu gazem jest zależna od:
- powierzchni domu
- ocieplenia budynku
- metody użycia gazu ziemnego
- typu posiadanego kotła gazowego
Jak zaprojektować instalację gazową?
Do zaprojektowania instalacji gazowej jest uprawniona tylko osoba, która ma uprawnienia. W innym przypadku będzie niebezpieczna. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie warunków technicznych zapewnianych przez budynek. Następnym krokiem są wyliczenia, które składają się na zapotrzebowanie czy pobór gazu. Projekt instalacji gazowej powinien obejmować odbiorniki gazu czy przebieg instalacji. W przypadku wielopiętrowego budynku powinien obejmować wszystkie piony. W projekcie instalacji gazowej powinny się poza tym znaleźć wszystkie obliczenia, wentylacja czy części do odprowadzania spalin.
Etapy wykonania instalacji gazowej
Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu instalacji gazowej. Następnie należy uzyskać pozwolenie na montaż. Warunkiem jest ukazanie projektu. Potem następuje wykonanie instalacji gazowej. W dzienniku budowy powinny się znaleźć informacje w zakresie systemu gazowego i metod ich uszczelnienia. Kolejnym etapem będzie sprawdzenie szczelności. Zajmuje się tym kierownik budowy, który przekazuje następnie protokół opisujący przebieg całej czynności. Potem podpisuje się umowę z dostawcą gazu. Skutkiem jest zamontowanie licznika gazu. Ostatnim krokiem jest uruchomienie dostawy gazu. Wówczas wymaga się okazania dostawcy wszystkich dokumentów, w tym protokołu odbioru kominiarskiego przewodów wentylacyjnych. Najlepiej jednak zdać się na kompleksowe usługi instalacyjne.
Jak wykonać instalację gazową?
Do zamontowania instalacji gazowej w domu jednorodzinnym stosuje się specjalne przewody gazowe. Wybrać możesz pomiędzy rurami stalowymi bez szwu i przewodowymi ze szwem. Łączy się je odpowiednimi łącznikami gwintowanymi. Służy do tego białe żeliwo. Ważne, aby było też lutowane.
Rury gazowe wykazują się odpornością na:
- zginanie
- rozciąganie
- ściskanie
W związku z tym nie trzeba używać dodatkowych uchwytów. Są przy tym antydyfuzyjne i szczelne. Przy tym nie przepuszczają tlenu lub innych gazów z otoczenia do wewnątrz. Odkształcenia nie powstaną pod wpływem działania temperatur czy mechanicznych obciążeń działających na instalację gazową.
Nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym w formie farb. Na zewnątrz domu zastosuj rury stalowe spawane. W wewnętrznej części za to użyj łączonych łącznikami rur. Uszczelnij je pastami uszczelniającymi czy taśmami teflonowymi. W przypadku przewodów stalowych najlepiej poprowadzić je przez kondygnacje garażu. Nie powinno się je przeprowadzać przez pomieszczenia w mieszkaniu. Możesz je za to umieścić w ściennych bruzdach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Marek Kubiś Zakład parkieciarsko cykliniarski
Budowlane usługi - parkiety, posadzki
woj. śląskie41-902 Bytom, Michała Drzymały 9 lok. 12a
-
Biuro Projektowo Konsultingowe Buko Sp. Z O.O.
Budownictwo przemysłowe
woj. małopolskie32-020 Wieliczka, os. Karola Szymanowskiego 7 lok. 27