Jak dobiera się pompę do betonu?

Budowanie wszelkiego rodzaju obiektów wymaga transportu betonu. Nie zawsze jest możliwość dostarczenia go w sposób tradycyjny, na przykład przy znacznych wysokościach, na których może się znajdować betonowany element, lub z powodu ilości potrzebnego materiału budowlanego. Dlatego niezwykle przydatne na budowach bywają pompy do betonu. Sprawdź, jak wybrać tę odpowiednią.
Jakie pompy do betonu można spotkać najczęściej i kiedy się je stosuje?
Pompy do betonu najczęściej bywają sprzętem pomocniczym w wytwórniach betonu. Występują w trzech głównych odmianach:
- gąsiennicowe
- stacjonarne
- samochodowe.
Pompy tego rodzaju zazwyczaj są wypożyczane przez zakłady produkujące beton. Kupowanie za każdym razem swojego własnego urządzenia, które miałoby być przydatne tylko raz, jest nierozsądne pod względem ekonomicznym. Inaczej sprawy się mają, gdy samemu prowadzi się przedsiębiorstwo budowlane.
Przeczytaj również: Jak przebiega naprawa betonu?
– Pompę do betonu stosuje się wtedy, gdy nie ma możliwości bliskiego podejścia czy podjechania do miejsca, gdzie ma być wylany beton. Używa się również wtedy, gdy wylewka ma miejsce na wyższej kondygnacji budowanego obiektu – wyjaśnia przedstawiciel firmy IMPEX-BETON. Wskazaniem są również przypadki, gdy powierzchnie i zapotrzebowanie na beton są znaczne a dostarczanie betonu w sposób tradycyjny, byłoby trudne i pracochłonne.
Bywają również sytuacje, gdy układ betonowanych pomieszczeń jest bardzo skomplikowany. Trudno jest do nich wjechać jakimkolwiek sprzętem a dotrzeć jedynie może końcówka węża pompy.
Przeczytaj również: Do czego wykorzystuje się beton o podwyższonej wodoodporności?
O czym pamiętać wybierając pompę do betonu podczas prac budowlanych?
Planując betonowanie z pomocą pompy, warto określić jej wydajność oraz długość wysięgu czy ramienia. Im lepsze parametry posiada pompa do betonu, tym więcej trzeba zapłacić za wynajem lub kupno.
Przeczytaj również: Zastosowanie zapraw budowlanych z betonu w pracach wykończeniowych
Przy wyborze trzeba również odpowiedzieć sobie na pytanie, ile miejsca może zająć pompa na budowie, aby nie utrudniać innych czynności budowlanych i czy zależy nam na mobilności tego urządzenia. Pompy na gąsienicach rzadko się spotyka, ale mogą one być osadzone na samochodach, na przykład w postaci gruszki lub na przyczepie z kołami, do której trzeba czasem używać pojazdu ciągnącego.
Przy długotrwałych budowach można użyć masztów stacjonarnych i rozdzielczych, które rozprowadzają beton bez konieczności każdorazowego użycia pompy.
Przy budowie domku jednorodzinnego zwykle wystarcza mała stacjonarna pompa do betonu. Natomiast do budynków z wieloma kondygnacjami potrzebna będzie pompogruszka, która dodatkowo mam możliwość mieszania swojej zawartości.
Podczas wybierania rodzaju pompy warto ustalić, jakie prace będą wykonywane w poziomie oraz w pionie, i jak stworzyć warunki bezpiecznej współpracy maszyny z całą załogą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Czemarol Papugowie Sp. z o.o.
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. małopolskie33-113 Zbylitowska Góra, Krakowska 35
-
Tech-Mig Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe Stanisław Laskowski
Elektronarzędzia
woj. mazowieckie03-046 Warszawa, Kaczorowa 26 A