Jak działa tzw. wentylacja hybrydowa?

Spis treści
- Czym jest wentylacja hybrydowa?
- Sposób działania wentylacji hybrydowej
- Najważniejsze zalety wentylacji hybrydowej
Wentylacja hybrydowa – jako skuteczne połączenie wentylacji mechanicznej i naturalnej (grawitacyjnej) zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku i pomaga ograniczyć koszty comiesięcznej eksploatacji. Jej działanie opiera się na silniku, systemach sterujących, czujnikach, nasadach, kanałach wywiewnych i nawiewnych. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest wentylacja hybrydowa?
Wentylacja hybrydowa ma swoje korzenie w wentylacji naturalnej. Działa naprzemiennie – naturalnie i mechanicznie. Zdarza się też, że oba systemy się uzupełniają. Jej głównym celem jest skuteczne ograniczenie zużycia energii, niezbędnej do pracy instalacji – jednocześnie przy zachowaniu odpowiedniej wymiany powietrza. Przydaje się w mniej sprzyjających wentylacji warunkach.
Przeczytaj również: Inteligentne budynki, czyli jakie?
Firma CM Instalacje z Lublina to punkt, którego nie należy pomijać, jeśli chce się zamontować w swoim domu wentylację hybrydową, przemysłową, mieszkaniową.
Przeczytaj również: Jak działa inteligentny dom?
Sposób działania wentylacji hybrydowej
Wentylacja hybrydowa opiera się na tradycyjnym schemacie wymiany powietrza w danym budynku. Wykorzystuje się w niej tzw. nawiewniki lub nawietrzaki, przez które świeże powietrze wpada do pomieszczenia. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynku odbywa się natomiast za pośrednictwem kominowych kanałów wentylacyjnych, umieszczonych w górnych częściach pokoi. Ciśnienie, jakie wytwarza się na skutek zmieszania gazów o różnych temperaturach, powoduje ruch mieszanin. Uaktywnia się działanie nasady hybrydowej (turbiny), która wykorzystuje podciśnienie w kominie i usuwa zużyte powietrze.
Przeczytaj również: Czym są grzejniki kanałowe i jak działają?
Zaleta wentylacji hybrydowej polega na trafnym działaniu. Jeżeli wiatr przestanie wiać, nasada dalej się obraca – dzięki umieszczonym wewnątrz silnikowi o niewielkiej mocy. Jeżeli wiatr jest natomiast zbyt silny, owo urządzenie powoduje spowolnienie obrotów turbiny. Pracą całej wentylacji hybrydowej sterują specjalne układy sterujące, z którymi sprężone są czujniki, przełączające tryby pracy systemów (mechanicznego i naturalnego).
Najważniejsze zalety wentylacji hybrydowej
Główna zaleta wentylacji hybrydowej to cena – jest znacznie tańsza aniżeli wentylacja mechaniczna. Wyróżnia się też cichym działaniem (nie słychać pracujących silników). Wyróżnia się łatwym montażem. Jej budowa nie wymaga dodatkowych pozwoleń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-
ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. mazowieckie05-091 Ząbki, Krucza 5
-
Nork-Bud PHU Zbigniew Koczur
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery
woj. dolnośląskie53-024 Wrocław, Wietrzna 28a