Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne?

Wyrwane gniazdko elektryczne to usterka, z którą prawdopodobnie każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Choć może wydawać się ona dość błaha, to zignorowanie jej stanowi poważne zagrożenie dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. W tym artykule podpowiadamy więc, jak awarię taką usunąć, a także, z czego może wynikać i jak zapobiegać jej w przyszłości.
Dlaczego gniazdka wypadają?
Kontakty zwykle wyrywamy sami, poprzez nieprawidłowe odłączanie od nich urządzeń elektrycznych. Często bowiem szarpiemy podpięty przewód, zamiast pociągnąć nasadę wtyczki, przytrzymując jednocześnie gniazdko drugą ręką. Jeśli więc zmienimy ten szkodliwy nawyk, prawdopodobnie problem wyrwanych kontaktów nie będzie nas dotyczył. Pamiętajmy również, by podłączane przewody nie były nadmiernie naprężone, a zwisały swobodnie wzdłuż ściany. Dodatkowo niektóre zasilacze lub rozgałęźniki są zbyt ciężkie, by mogły być umieszczone bezpośrednio w ściennym kontakcie. Podłączajmy je więc do listew zasilających, których wtyczki są zdecydowanie mniejszym obciążeniem. Jeśli już do wyrwania dojdzie, możemy naprawić usterkę samodzielnie lub skorzystać z usług specjalistów. Firmy oferujące takie usługi, na przykład Art Bud, zatrudniają wykwalifikowanych elektryków, dzięki czemu zyskujemy pewność prawidłowo przeprowadzonych działań naprawczych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto powierzyć montaż pomp ciepła specjalistom?
Naprawa wyrwanego gniazdka
Zanim przejdziemy do montażu gniazdek elektrycznych, musimy wyłączyć prąd. Gdy to zrobimy, skorzystajmy z próbnika napięcia, by upewnić się, że prąd na pewno nie płynie. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, zatrudnijmy elektryka, który z pewnością będzie nim dysponował. Naprawa zaczyna się od zdjęcia plastikowej osłony, by dostać się do konstrukcji kontaktu. Gdy to zrobimy, zobaczymy puszkę z przewodami. Jeśli trzymają się one stabilnie, wystarczy jedynie wyjąć kontakt ze ściany i umieścić go tam ponownie, by blaszki rozporowe mogły się poprawnie zakotwiczyć. Operacja staje się trudniejsza, gdy problemem są poluzowane przewody, które będziemy musieli ponownie podłączyć. Na szczęście różnią się one kolorami, co ułatwia sprawę. Czarny kabel podłączmy do lewego zacisku, zielony lub żółty do środkowego, a niebieski do prawego. Gdy to zrobimy, możemy umieścić gniazdko w ścianie i je przykręcić, a także założyć osłonę.
Przeczytaj również: Jak dbać o nowoczesne bramy ogrodzeniowe, aby służyły przez lata?
Przeczytaj również: Montaż boazerii – proste kroki do pięknego efektu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sun Home Sp. z o.o.
Energia - odnawialna
woj. pomorskie83-000 Pruszcz Gdański, Mickiewicza 2C lok. 1
-
Sequoia Centrum ogrodnicze
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie
woj. mazowieckie02-796 Warszawa, Rosoła 19