Jak powstają siatki cięto-ciągnione?

Choć nazwa siatka cięto-ciągniona dla wielu może brzmieć nieco enigmatycznie, to w rozmaitych branżach produkt ten jest doskonale znany i wykorzystywany od lat. By jednak było to możliwe, jego produkcja musi przebiegać w należyty sposób. W tym artykule postaramy się więc przybliżyć proces wytwarzania takich siatek, a także podamy kilka ich zastosowań.
Definicja i zastosowanie
Siatki te powstają z arkusza blachy, który najpierw jest nacinany, a następnie rozciągany. W ten sposób otrzymujemy trójwymiarową konstrukcję, o dowolnej wielkości oczek. Rzecz jasna prace te nie są przeprowadzane ręcznie, ale przy użyciu nowoczesnych maszyn. Zwykle spotkamy się z siatkami wykonanymi z blach stalowych, nierdzewnych, aluminiowych oraz ocynkowanych. Popularność zdobyły głównie dzięki wyjątkowej wytrzymałości oraz odporności na korozję, mogą więc z powodzeniem pełnić powierzone im funkcje przez wiele lat od zakupu. Co prawda pojedyncza siatka cięto-ciągniona jest jednolita i nie wymaga spoin, to możemy łączyć je w grupy dla osiągnięcia większej powierzchni. Ponieważ poznaliśmy już definicję tego produktu, nadszedł moment, by przejść do jego zastosowań. A tych jest naprawdę wiele, zarówno w przemyśle, jak i użytku prywatnym. Warto tu wyróżnić, chociażby: ogrodzenia, balustrady, kraty wentylacyjne oraz przemysłowe kładki czy podesty.
Przebieg produkcji
By wszystkie wspomniane wcześniej cechy nie były jedynie teorią, siatki cięto-ciągnione muszą być produkowane zgodnie z pewnymi zasadami. Warto więc kupować je jedynie od renomowanych dystrybutorów, na przykład Elka, którzy przeprowadzają wszelkie prace z należytą starannością, chcąc oferować wysoką jakość wyrobów. Produkcję musimy rozpocząć od wycięcia blachy w taki sposób, by uzyskać otwory o pożądanej wielkości. Następnie tworzywo przeciągane jest przez odpowiednio przygotowane matryce, dzięki czemu siatka rozciąga się i kształtuje do właściwego rozmiaru i struktury. Po ukończeniu tego etapu sama konstrukcja jest już niemal gotowa, pozostaje jedynie jej pomalowanie. Nie musimy jednak rezygnować z naturalnego wyglądu metalu, gdyż można użyć farb bezbarwnych służących zwiększeniu trwałości i wytrzymałości produktu. Na koniec siatka powinna zostać poddana kontroli, co pozwoli wykryć i wyeliminować ewentualne wady.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bio Tek Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Oczyszczalnie ścieków - przydomowe
woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Gdańska 2