Jak wygląda wiercenie i cięcie betonu?
Beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, które stosuje się w budownictwie. Jego wytrzymałość utrudnia jednak wywiercanie w nim otworów oraz cięcie. Jest to jednak wymagane przy na przykład montowaniu instalacji. Wówczas z pomocą przychodzi sprzęt do wiercenia i cięcia betonu. Co wchodzi w zakres maszyn? Jakie wyróżnia się metody cięcia i wiercenia? Jakich pił się używa?
Jakie narzędzia są potrzebne do cięcia betonu?
W przypadku wiercenia i cięcia betonu potrzebny jest specjalny sprzęt. Powinien być wytrzymały i twardy, ponieważ musi nie tylko być mocny ze względu na beton, ale także dodatkowe zbrojenie. Najczęściej stosuje się wiertarki lufowe, które są wyposażone w otwornicę. Nie tylko zapewnia odpowiednie prowadzenie, ale również pozwala na cięcie betonu. Dlatego najlepsze będą ostrza z syntetycznego diamentu, który powstaje na podstawie prasowanego diamentu złączonego z węglem, krzemem i niklem.
Przeczytaj również: Jakie farby nadają się do betonu?
Do wykonania otworów używa się piły ściennej z diamentowymi tarczami. Wówczas wykonuje się otwory o wybranych wymiarach. Cechują się cichą pracą i chronią przed drganiami, które mogłyby się przenieść na konstrukcję. Oprócz tego używa się pił elektrycznych i hydraulicznych, które wyróżniają się niewielkimi wymiarami. Dzięki temu obróbkę betonu można zastosować w trudno dostępnych miejscach. Połączenie pił ściennych z diamentowymi tarczami umożliwia wykonane pracy w szybki sposób, a przy tym bezpyłowo przez zastosowanie wody. Dotyczy to zarówno betonu jak i na przykład granitu. Może być stosowana do cięcia:
- ścian
- posadzek
- stropów
- wycinania otworów – okiennych i drzwiowych o grubości 70 centymetrów
Jakie stosuje się techniki?
Posiadasz płytki betonowe na ścianie? W trakcie wiercenia wykorzystuje się najczęściej bezudarowe techniki diamentowe. Umożliwiają wykonanie pracy w krótkim czasie przy jednocześnie niskim poziomie hałasu czy wibracji. Otwory i cięcia, które się przeprowadza są dokładne. Odznaczają się równymi i gładkimi powierzchniami. Aby ograniczyć powstawanie pyłu używa się wody. Sposób diamentowy umożliwia wiercenie zarówno w pionie, jak i w poziomie, także pod różnymi kątami. Ich średnica może osiągać 1-80 centymetrów.
Piły jezdne i ręczne a beton na ścianie
Jezdne piły używa się przy pracach z wielkogabarytowymi powierzchniami. Przykładem są:
- hale
- magazyny
- drogi
- płyty lotnisk
Używa się jej do zrobienia przerw dylatacyjnych w: pracach rozbiórkowych, mostach czy do cięcia podjazdów, parkingów oraz naprawy uszkodzeń nawierzchni. Mogą być napędzane spalinowo lub elektrycznie. Specjalne tarcze diamentowe pozwalają na cięcie powierzchni nawet o głębokości 35 centymetrów.
Tam, gdzie nie można zastosować pił jezdnych czy ściennych przydadzą się piły ręczne. Wyróżniają się małym rozmiarem, lekkością i nie wymagają mocowania do podłoża. W ten sposób można wykonywać cięcia w dowolną stronę, zarówno na mokro i sucho, jak i w trudno dostępnych miejscach. Sprawdzają się przy cięciu ścian czy stropów w mieszkaniach czy domkach jednorodzinnych. Zwykle cięcia mają grubość 12,5 centymetrów.
Beton na ścianie wymaga cięcia nie tylko w trakcie budowy, ale również podczas remontu czy przebudowy. Proces przyspieszy i ułatwi zastosowanie właściwych materiałów i urządzeń. Najlepiej jednak prace oddać w ręce specjalistów. Szczególnie dotyczy do sprzętu z diamentowymi ostrzami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana