Jakie wymagania muszą spełniać kotły dopuszczone do programu Czyste Powietrze?
Program Czyste Powietrze to nawet 20 tysięcy złotych dotacji na demontaż nieefektywnego źródła ciepła oraz jego wymiany na nową instalację centralnego ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że kotły dopuszczone do programu muszą spełniać określone wymagania klasy efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie warunki musi spełnić kocioł, aby możliwe było uzyskanie dotacji na jego wymianę.
Wymagania kotłów na paliwo stałe
Urządzenia grzewcze to szeroka gama produktów, wśród których znajdują się m.in. kotły na paliwa stałe, czyli węgiel i biomasę. Dla każdego z rodzajów kotłów warunki programu Czyste Powietrze są nieco inne, jednak co ważne, przede wszystkim kotły na pellet spełniają najnowsze wymagania dotyczące konstrukcji oraz poziomu czystości spalin. Dlatego jeśli szukasz kotła spełniającego wszystkie wymogi programu, wybierz kocioł pelletowy, np. jeden z modeli marki Pellux, której wszystkie kotły C.O. spełniają wymagania programu Czyste Powietrze.
Jakie konkretnie są to wymagania? Przede wszystkim określone przez europejską normę Ecodesign, zwaną również ekoprojektem. Zgodnie z wymaganiami normy, urządzenia grzewcze nie mogą generować zanieczyszczeń powyżej dopuszczalnej maksymalnej wartości. Dla cząstek stałych dopuszczalna emisja to nie więcej niż 40 mg/m³, organicznych związków gazowych nie więcej 20 mg/m³, tlenku węgla nie więcej niż 500 mg/m³, natomiast tlenków azotów nie więcej niż 200 mg/m³.
Pozostałe wymagania, które muszą spełniać kotły dopuszczone do programu Czyste Powietrze
Co ważne, kotły dopuszczone do programu Czyste Powietrze muszą spełniać normy emisyjne 5. klasy normy PN-EN 303-5:2012. Tego typu urządzenia grzewcze emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż stare kotły. Wiąże się to również z brakiem rusztu awaryjnego – ponieważ piece z tym elementem nie są dopuszczone do programu ze względu na brak spełniania przez palenisko norm emisyjnych.
Nowoczesne kotły pelletowe dopuszczone do programu Czyste Powietrze muszą także spełniać wymagania dotyczące emisji pyłów – w przypadku kotła automatycznego emisja pyłów nie może wynieść więcej niż 40 mg/m³, a w kotłach z załadunkiem ręcznym nie więcej niż 60 mg/m³. Kocioł 5. klasy musi mieć również odpowiednio wysoką sprawność, niezależnie od tego, z jaką intensywnością pracuje.
Ostatnim wymogiem, który musi spełniać kocioł dopuszczony do programu Czyste Powietrze, jest zgodność z wymogami prawa miejscowego. Jednak wybór kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie gwarantuje, że wszelkie wymogi zostaną spełnione.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana