Metoda elektrooporowa w wykrywaniu nieszczelności dachów płaskich

Szczelność różnego rodzaju powierzchni i pokryć jest kluczowa w wielu dziedzinach przemysłu i w rozmaitych branżach. Jest tak szczególnie w budownictwie, gdzie badaniom szczelności poddaje się powierzchnie dachowe. W tym celu można zastosować różne techniki. Jedną z nich jest metoda elektrooporowa. Na czym polega taka forma działania?
Jakie metody wykorzystuje się w wykrywaniu nieszczelności dachów?
Sprawdzanie ciągłości materiału oraz szczelności zastosowanych pokryć jest szczególnie istotne w przypadku pokryć dachowych, a zwłaszcza dachów płaskich, które szczególnie narażone są na zaleganie wody czy pokrywy śniegu. Aby wykryć wszelkie nieścisłości i usterki danego pokrycia, stosuje się różne metody badania szczelności dachów płaskich. Wśród nich można wyróżnić m.in. metodę termowizyjną czy elektrooporową. Obie te techniki w sposób profesjonalny przeprowadza producent pokryć dachowych Papmembran z Ząbek.
Na czym polega metoda elektrooporowa?
Badanie szczelności dachów płaskich w oparciu o metody elektrooporowe polega na wykorzystaniu zmiennego potencjału pola w zastosowanych materiałach izolacyjnych. Specjalne urządzenia pomiarowe wykorzystywane do takiego działania uziemione są w zlokalizowanych miejscach przecieku. Badanie z wykorzystaniem metody elektrooporowej można przeprowadzić zarówno w wariancie suchym, jak i mokrym. W pierwszym przypadku niezbędne jest, aby dach był całkowicie wysuszony przed przystąpieniem do niezbędnych prac. W sytuacji testowania dachu na mokro należy wcześniej zmoczyć poszycie dachowe bezpośrednio przed wykonaniem całej procedury.
Niewątpliwą zaletą takiej formy badań jest fakt, że niekorzystna pogoda nie ma tu wpływu na możliwość przeprowadzenia pomiaru, dzięki któremu określona zostaje szczelność dachów metodą elektrooporową. Warszawa to miejsce, gdzie z powodzeniem przeprowadzić można takie badania przez doświadczonych i uznanych fachowców.
Kiedy wykonać próbę szczelności dachu płaskiego?
Badanie szczelności dachu płaskiego dobrze jest przeprowadzić tuż po zakończeniu prac budowlanych, jednak przed odbiorem danego budynku. Działania te warto wykonać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych wewnątrz czy także montażem urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach. Odwrotna kolejność czynności mogłaby utrudnić poprawki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Perfekt Zakład Blacharsko-Dekarski Ryszard Piwowski
Budowlane usługi - dekarskie
woj. kujawsko-pomorskie85-182 Bydgoszcz, Gniewkowska 48
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe
woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Instalatorstwo sanitarne i c.o. Technika Grzewcza i Sanitarna Zbigniew Pieńkosz
Instalacje - kompleksowe usługi
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242
-
Biuro Projektowo Konsultingowe Buko Sp. Z O.O.
Budownictwo przemysłowe
woj. małopolskie32-020 Wieliczka, os. Karola Szymanowskiego 7 lok. 27