Na czym polega czyszczenie kanalizacji?

System kanalizacyjny pozwala na sprawne odprowadzanie nieczystości z miejsca ich powstania do oczyszczalni ścieków, skąd po odpowiedniej filtracji mogą trafić do wód powierzchniowych lub gruntu. Instalacja kanalizacyjna obejmuje zarówno odpływy i piony kanalizacyjne znajdujące się w budynkach, jak i kolektory rozprowadzające ścieki poza nimi. W obu przypadkach szczególne znaczenie ma zachowanie właściwej drożności, co wymaga okresowego czyszczenia.
Dlaczego kanalizacja może się zatykać?
Największym zagrożeniem dla drożności kanalizacji są trafiające do ścieków substancje, które mogą osadzać się wewnątrz rur, zawężając ich światło i zaburzając przepływ, a z czasem doprowadzając do powstania zatoru i całkowitego zablokowania możliwości odprowadzania nieczystości. Do najgroźniejszych składników ścieków należą tłuszcze, które dzięki swoim właściwościom mają łatwość przylegania nawet do bardzo gładkich powierzchni. Wszelkiego typu tłuszcze roślinne czy zwierzęce bardzo szybko oblepiają także inne zanieczyszczenia, doprowadzając do ich dołączania do powstającego czopu. Problemem są materiały ziarniste, które łatwo tworzą osady np. drobiny piasku. Kłopotliwe będą także części roślin np. pestki. Materiałami, które często zatykają rury, okazują się też włosy, sierść, tworzywa sztuczne i duże fragmenty organiczne. W grupie tej znajdą się ponadto różne środki higieniczne, zwłaszcza gdy zawierają materiały pęczniejące pod wpływem wody. W razie wystąpienia problemów z drożnością jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Czyszczenie kanalizacji w Łodzi można zlecić np. Zakładowi Usług Asenizacyjnych.
Jakimi metodami czyści się kanalizację?
Sposób czyszczenia kanalizacji zależy od miejsca, w jakim powstał zator lub pojawiły się złogi. Odpływy i piony kanalizacyjne w budynkach najczęściej czyści się wykorzystując specjalne sprężyny hydrauliczne. Wprowadza się je do odpływu i wprawia w ruch obrotowy, a ich głowica mająca luźniejsze zwoje i zaostrzoną końcówkę mechanicznie rozbija znajdujący się w rurze czop. Przy dłuższych odcinkach rur korzysta się ze sprężyn napędzanych silnikami elektrycznymi. Inną metodą jest czyszczenie wysokociśnieniowe. W takim przypadku do rur jest wkładana głowica połączona przewodem z wydajną pompą i zbiornikiem z wodą. Przemieszcza się ona wewnątrz rur, a strumień wody rozbija i wypłukuje zanieczyszczenia. Czyszczenie kanalizacji można zlecić firmie mającej odpowiedni sprzęt, np. Zakładowi Usług Asenizacyjnych dysponującemu pojazdami typu WUKO.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przewierty Sterowane Technika Bezwykopowa Doni
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe
woj. dolnośląskie54-130 Wrocław, Latawcowa 2 lok. 13
-
Usługi Wod Kan Instalacja Ogrzewania Jakub Lewandowski
Budowlane usługi - hydrauliczne
woj. wielkopolskie64-710 Połajewo, Szamotulska 36
-
Taurus Mariusz Kaczmarski
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. mazowieckie03-197 Janki, Leszczynowa 5
-
El-Max Adam Król
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne
woj. dolnośląskie55-065 Jordanów Śląski, Suchowicka 2