Na czym polegają przewierty sterowane?

Przewierty sterowane stosuje się w przypadku prowadzenia rurociągu pod większymi przeszkodami terenowymi, takimi jak rzeki czy autostrady. Ich kierunek ma zazwyczaj przebieg poziomy, dlatego też wymiennie nazywa się je horyzontalnymi. Do tworzenia bezwykopowych instalacji podziemnych wykorzystuje się urządzenia wiertnicze z silnikami hydraulicznym. Dzięki nim przewody wiertnicze mogą być skutecznie wciskane i obracane.
Czym jest przewiert sterowany?
Technika przewiertów sterowanych łączy w sobie tradycyjne techniki bezwykopowego pokonywania przeszkód terenowych oraz wierceń kierunkowych wykorzystywanych w górnictwie naftowym. Stosuje się ją w przypadku instalowania kabli, wodociągów, gazociągów i światłowodów. Tego rodzaju prace przeprowadzane są zarówno na obszarach zurbanizowanych — pod drogami, chodnikami czy torami, jak i na terenach niezmienionych przez człowieka — pod rzekami, stawami lub bagnami.
Przeczytaj również: Przewierty w trudnych warunkach - jak radzi sobie firma przewiertowa?
Wykonywanie przewiertów sterowanych, np. przez firmę ROX, to najskuteczniejsza metoda technologii bezwykopowej. Umożliwia stworzenie instalacji podziemnej w sposób bezkolizyjny, dlatego też podczas ich przeprowadzania nie ma konieczności wstrzymywania ruchu. Oprócz braku degradacji nawierzchni, na której odbywają się prace gruntowe, taki przewiert jest znacznie tańszy i szybszy w realizacji, niż klasycznie wykonywane prace ziemne.
Przeczytaj również: Czym są przewierty kierunkowe? Przewodnik po bezwykopowych instalacjach
Jak wykonuje się przewiert sterowany?
Przygotowania do przewiertu sterowanego przebiegają według opracowanego wcześniej projektu. Opisuje on w precyzyjny sposób zaplanowany profil otworu oraz średnicę i materiał przewodu. Istotny okazuje się również dobór płuczki wiertniczej oraz urządzeń wiercących, które muszą zostać dostosowane do warunków geologicznych. Prace wstępne na miejscu przedsięwzięcia obejmują przeprowadzenie badań oraz zorganizowanie placu budowy.
Przeczytaj również: Jak wykonuje się przewiert sterowany?
Instalację przewiertu sterowanego można podzielić na trzy etapy:
- wiercenie pilotażowe — wąski przewiert sprawdzający trafność wytyczonej trasy,
- rozwiercanie otworu — wcześniej stworzony przewiert pilotażowy dostosowuje się do rozmiarów kładzionej instalacji. Zostaje poszerzony z użyciem narzędzi wykonujących ruch obrotowy oraz płuczki,
- wciąganie rury to otworu — gdy otwór jest wystarczająco szeroki, planowane orurowanie zostaje przeciągnięte przez całą długość trasy.
Zastosowanie skutecznych komponentów hydraulicznych i elektrycznych w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi sprawia, że taka metoda montażu instalacji podziemnych jest obecnie coraz bardziej powszechna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lutex-Bud Zbigniew Lutek
Budowlane usługi - budowa pod klucz
woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Wylot 5
-
Paweł Sowa Kompleksowe usługi elektryczne
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne
woj. mazowieckie08-410 Wola Rębkowska, Długa 102