Najczęstsze błędy w wykonaniu hydroizolacji

Hydroizolacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę budynku przed działaniem wody, a także wilgoci. Taka warstwa izolacji przeciwdziała niszczeniu materiałów budowlanych i zmniejsza koszty ogrzewania. Hydroizolacja zapobiega również powstawaniu grzybów i pleśni. To ważne, aby montować ją z należytą starannością, ponieważ łatwo popełnić tu błąd. O jakich błędach mowa? I jak im zapobiegać?
Gdzie należy stosować hydroizolację?
Hydroizolacja powinna być stosowana w przypadku każdej nawierzchni, która może mieć styczność z wodą. Warto o niej pomyśleć przede wszystkim jeżeli chodzi o balkony. Płyta balkonu jest narażona na częste nacieki wodne, dlatego powinna być odpowiednio zabezpieczona. W pomieszczeniach wewnętrznych warto skupić się na łazience. To miejsce najbardziej narażone na działanie wilgoci. Sprawdzi się tu hydroizolacja stosowana pod płytkami. Jedną z najistotniejszych lokalizacji jest fundament. Odpowiednia hydroizolacja pozwoli uniknąć pękających ścian.
Jakie błędy można popełnić w przypadku hydroizolacji?
Jeżeli chodzi o fundamenty, błąd można popełnić już przy ocenie rodzaju gruntu, na którym ma zostać wzniesiony budynek. To dlatego warto zainwestować w opinię geotechniczną. Ułatwi ona wybór odpowiedniego rodzaju izolacji, która będzie dopasowana do podłoża. Hydroizolacja powinna również zostać wykonana bez pośpiechu, aby uniknąć pozostawienia w konstrukcji szczelin, przez które woda szybko wniknie do murów. W tym przypadku nie warto ograniczać kosztów. Należy pamiętać, że jeżeli zainwestuje się w odpowiednią hydroizolację, w przyszłości można uniknąć ewentualnych remontów. Nie wolno przede wszystkim nakładać cieńszej warstwy ochronnej czy rezygnować z dodatkowych warstw lub osłon. Może się to okazać opłakanym w skutki rozwiązaniem.
Przeczytaj również: Jak właściwie wykonać hydroizolację płaskiego dachu?
– Hydroizolację powinno się wykonywać nie tylko w przypadku fundamentów, ale również przy kryciach dachów i stropodachów. Niezwykle ważne jest zainstalowanie pod pokryciem membrany paroprzepuszczalnej. Do tego celu używa się wyłącznie specjalnej papy – tłumaczy przedstawiciel firmy Mak-Iniekt. W przypadku balkonów oraz tarasów częstym błędem jest niezapewnienie izolacji dolnej, najczęściej ochlapywanej części ściany. Poza tym warto zainwestować w odpowiedni system odprowadzania wody.
W łazienkach ściany muszą być pokryte specjalną emulsją. Bardzo często zapomina się również o cokole, czyli najniższej, nadziemnej części budynku. Ze względu na wzmożone ochlapywanie tego kawałka budowli powinno się zastosować izolację o długości przynajmniej 30 centymetrów.
Przeczytaj również: Uszczelnienia dylatacji - trwałość konstrukcji budowlanych
Hydroizolacja to niezbędny przy budowie domu zabieg. Aby utrzymać go w jak najlepszym stanie przez wiele lat, nie należy oszczędzać na kupnie materiałów. Powinno się również zadbać o wynajęcie odpowiedniego specjalisty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Perfekt Anna Parol
Posadzki, parkiety, wykładziny
woj. mazowieckie96-314 Baranów, Armii Krajowej 37
-
ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. mazowieckie05-091 Ząbki, Krucza 5