Najczęstsze przyczyny awarii cykliniarek
Osoby, które decydują się na drewnianą podłogę, często kierują się ponadczasowym charakterem oraz trwałością tego materiału. Jednak w przypadku podłogi z drewna, często zapomina się, że po latach jej używania konieczne jest przeprowadzenie renowacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia – cykliniarki. Sprzęt ten, chociaż skuteczny, to bywa także wadliwy. Jakie są jego najczęstsze usterki? Sprawdź.
Czym dokładnie jest cyklinowanie i cykliniarka?
Cyklinowanie oznacza w praktyce szlifowanie powierzchni drewnianych. Proces z użyciem specjalnej maszyny ma dwa zadania:
- przywrócenie podłogi do pierwotnego stanu,
- nadanie jej zupełnie nowego charakteru.
Cykliniarka bardzo dokładnie zdziera warstwę górną podłogi i jednocześnie ją wygładza. Jest ona wówczas przygotowana do dalszej obróbki, podczas której konieczne jest między innymi zastosowanie specjalnych lakierów lub farb. To dzięki nim możliwe jest barwienie podłogi na wybrany kolor. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak METMAR – w celu zachowania idealnego stanu podłogi, szczególnie w pomieszczeniach często wykorzystywanych, proces cyklinowania powinno powtarzać się przynajmniej raz na kilka lat.
Najczęstsze usterki cykliniarki – poznaj je, zanim skorzystasz z urządzenia
Maszyna, jaką jest cykliniarka, nie należy do bardzo skomplikowanych sprzętów. Zależnie od zapotrzebowania wyróżnia się kilka kategorii wielkościowych. Począwszy od standardowych urządzeń wykorzystywanych w cyklinowaniu pomieszczeń mieszkalnych, poprzez modele znacznie większe, które stosuje się przede wszystkim na dużych powierzchniach. Na rynku dostępne są także wersje mini przeznaczone do cyklinowania podłogi drewnianej przy ścianach oraz w rogach pomieszczeń.
Podstawowym problemem związanym z cykliniarką jest zauważalny spadek mocy urządzenia. Sytuacja ta może mieć wiele różnych przyczyn. Konieczne jest dokładne sprawdzenie sposobu zasilania urządzenia – czy wtyczki zostały odpowiednio podłączone oraz czy sam kabel nie został uszkodzony.
Popularne cykliniarki bębnowe mają dwa główne elementy, na które przekazywany jest napęd przy pomocy pasków klinowych. Pierwszym z nich jest bęben szlifujący odpowiedzialny za ścieranie powierzchni podłogi, drugi to wentylator zasysający powstały pył do komory lub worka i to właśnie on często ulega różnego rodzaju usterkom. Jeżeli natomiast podczas demontażu pasków klinowych zaobserwuje się np. podwyższoną temperaturę koła pasowego osi wentylatora, problemem mogą okazać się same łożyska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana