Oznaczenia prętów stalowych - jak właściwie je odczytywać?
Pręty stalowe stanowią istotną część całej światowej produkcji hutniczej. To doskonały i wręcz niezastąpiony materiał konstrukcyjny, najpowszechniej wykorzystywany oczywiście w budownictwie, chociaż bardzo chętnie sięga po niego także przemysł maszynowy. Stalowe pręty są produkowane w bardzo szerokim asortymencie, a klasyfikuje się je wedle kilku rozmaitych parametrów i odpowiednio do tego się je oznacza.
Podstawowe parametry prętów stalowych
Rzecz jasna nasze rozważania dotyczą znormalizowanych prętów stalowych wytwarzanych w produkcji masowej. Jak to zwykle bywa, także i produkty hutnicze możemy dzielić na rozmaite grupy i rodzaje wedle różnych kryteriów. Najistotniejsze współczynniki prętów stalowych to:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć na temat prętów przed ich zakupem?
rodzaj stopu, z którego zostały wykonane,
technologia, wedle której je wykonano,
kształt geometryczny przekroju i jego wielkość.
Wszystkie stalowe półprodukty, w tym i pręty muszą być w czytelny sposób znakowane. O tym, jak się to robi i jak takie oznaczenia się odczytuje opowiadali nam pracownicy z hurtowni MTM STAL z Tarnowskich Gór. Firma na co dzień zajmuje się dystrybucją stali jakościowej, a w tym także prętów, odkuwek, blach, wypałków, rur oraz wyrobów z mosiądzu, miedzi i brązu.
Sposoby znakowania stali
Wiedzmy, że pręt stalowy to po prostu stal w pewnej specyficznej formie. To nie tylko materiał do produkcji żelbetów, lecz także bardzo wygodna postać stalowego półproduktu do budowy różnorodnych konstrukcji oraz do wytwarzania wszelkiego rodzaju, osi, wałków, kół zębatych, tnących i skrawających narzędzi oraz wielu innych przedmiotów.
Mamy dwa podstawowe systemy znakowania stali, a co za tym idzie także stalowych prętów, w tym i kutych: symboliczny i cyfrowy. Omówimy ten pierwszy, ponieważ, jest on ważniejszy dla konstruktora. System symboliczny składa się z symboli głównych i dodatkowych. Gatunek stali zawiera dwa symbole główne, czyli dużą literę alfabetu łacińskiego oraz trzycyfrową liczbę i co najmniej jeden symbol dodatkowy. Oto oznaczenia alfabetyczne stali: S, L, B, R, Y, P, G.
Tuż za tymi literami umieszcza się trzycyfrową liczbę określającą minimalną granicę plastyczności danego gatunku. Dalej umieszcza się symbole dodatkowe oznaczające różne inne parametry stali.
Przykład: S235J0W, S235J2W, S355J0WP to stale konstrukcyjne stopowe z podwyższoną ilością fosforu.
Rzecz wygląda na skomplikowaną, lecz wystarczy, że konstruktorzy będą znali zasadę tworzenia tych symboli, a konkrety znajdą w odpowiednich katalogach.
Pręty stalowe podobnie jak blachy czy inne stalowe półprodukty są odpowiednio do swych właściwości cechowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana