Planujesz remont mieszkania? Pomyśl, jak zagospodarować gruz i odpady!

Gruntowny remont mieszkania dezorganizuje życie całej rodziny i zawsze wiąże się z ogromnym bałaganem. Wszechobecny pył, gruz powstały po wyburzeniu ścian i mnóstwo przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia – tak w skrócie można opisać lokal w remoncie. Pytanie tylko – czy wymienione wyżej odpady można wyrzucić do komunalnego kontenera na śmieci? Nie, należy je zagospodarować zgodnie z przepisami. Czyli jak?
Co zrobić z gruzem?
Mianem gruzu określamy materiały i odpady pozostałe po budowie, rozbiórce czy remoncie. Mamy tu na myśli fragmenty betonu, cegły, skute kafelki czy uszkodzoną ceramikę łazienkową. Gruz można podzielić na czysty, mieszany i zanieczyszczony. Ten pierwszy stanowi cenne źródło surowców wtórnych. Można wykorzystać go do utwardzania dróg lub tworzenia przestrzeni ogrodowej. Gruz mieszany to gruz budowlany, w którym znajdują się np. siatki montażowe, tworzywa sztuczne, wełna mineralna czy płyty kartonowo-gipsowe. Jego także można oczyścić i wykorzystać ponownie w budownictwie. W gruzie zanieczyszczonym znajdziemy zaś takie elementy jak papa, szkło czy guma. Taki gruz należy zutylizować bez szkody dla środowiska naturalnego. Jak widać, to co dla jednych jest odpadem, dla innych staje się doskonałym materiałem budowlanym. Dlatego też gruz pozostały po remoncie należy składować w specjalnych workach, big-bagach, lub kontenerach na gruz. Za niewielką opłatą można wynająć je np. od firmy EKO-WTÓR. Pracownicy przedsiębiorstwa zadbają również o transport gruzu, jego recykling i ewentualną utylizację.
Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?
Po zmianie wystroju mieszkania z pewnością pozostanie nam wiele odpadów wielkogabarytowych. Mowa tu uszkodzonych meblach, drzwiach, dywanach, starych materacach czy grzejnikach. Generalnie o wszystkim, co nie zmieści się do kontenera na śmieci i co nie jest odpadem poremontowym ani toksycznym. Jednak duży rozmiar i waga odpadów nie zwalnia nas z obowiązku ich segregacji. Niektóre miasta prowadzą wywóz odpadów wielkogabarytowych na własną rękę. Wystarczy wówczas wystawić śmieci w widocznym miejscu, w dniu przyjazdu śmieciarki. Śmieci można też przywieźć do punktu odbioru odpadów. To nic nie kosztuje, ale trzeba poświęcić swój czas i zorganizować transport. Wygodniej zatem będzie skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w gospodarce odpadami. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy wśród niepotrzebnych przedmiotów znajdują się elektrośmieci. Specjaliści rozbiorą je na części i przekażą do recyklingu te elementy, którym można dać drugie życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana