Podstawowe rodzaje systemów przeciwpożarowych

W czasach licznych zagrożeń systemy zabezpieczeń mają ogromne znaczenie dla ochrony ludzi i mienia. Dotyczy to także zabezpieczeń przeciwpożarowych, które można śmiało zaliczyć do najważniejszych systemów ratujących zdrowie i życie. Jakie są podstawowe rodzaje systemów przeciwpożarowych i jakie mają znaczenie w ochronie budynków i osób? Warto przeczytać.
Idea systemów przeciwpożarowych
Rozwój systemów przeciwpożarowych miał swój początek w drugiej połowie zeszłego wieku. Od tego czasu proste urządzenia do detekcji ciepła i dymu zastępowane były coraz bardziej skomplikowanymi systemami przeciwpożarowymi. Dzisiejsze technologie wykorzystują nowatorskie rozwiązania, które dzięki technice cyfrowej i powszechności Internetu pozwalają na wyjątkową skuteczność sygnalizacji zagrożeń pożarowych. Systemy przeciwpożarowe stały się najważniejszym elementem bezpieczeństwa każdego budynku. Są w stanie wykrywać zarzewie pożarów i ostrzegać przed rozprzestrzenianiem się toksycznych gazów i dymu. Budową systemów przeciwpożarowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jedną z bardziej aktywnych w Łodzi i okolicach jest wykonawca systemów zabezpieczeń technicznych LVS-Tech.
Systemy Sygnalizacji Pożaru – SSP
Systemy SSP są indywidualnie projektowane z wykorzystaniem takich urządzeń jak czujniki ciepła i dymu, sygnalizatory dźwiękowe i świetlne oraz centrale alarmowe, odpowiedzialne za sterowanie całym systemem. SSP przystosowane są do wykrywania pożarów, inicjowania alarmów i automatycznego powiadamiania jednostek straży pożarnej. Zdolne są również do automatycznego wykonywania czynności zmniejszających skutki pożaru. Ułatwiają ewakuację osób i mienia oraz w dużym stopniu przyspieszają prowadzenie działań gaśniczych. SSP umożliwiają:
- oddymianie dróg ewakuacyjnych,
- usuwanie zadymienia w strefach zagrożenia,
- uruchomienie zamknięć ogniowych,
- inicjację gaszenia.
Systemy oddymiające i dźwiękowe systemy ostrzegawcze
Uzupełnieniem SSP są najczęściej systemy oddymiania. Odpowiadają one za usuwanie dymu i trujących gazów z obiektu podczas pożaru oraz zapobiegają termicznemu obciążeniu budynku. Mają więc ogromny wpływ na bezpieczeństwo ludzi, tym bardziej że według statystyk najczęstszymi ofiarami pożarów są osoby zatrute szkodliwymi substancjami spalania.
Z kolei dźwiękowe systemy ostrzegawczy DSO są elementami wspomagającymi ochronę przeciwpożarową w różnego typu obiektach. Najczęściej składają się z alarmu dźwiękowego informującego o zdarzeniu oraz z systemu głośnikowego do przekazywania komunikatów głosowych i prowadzenia akcji ewakuacyjnej przez osoby do tego powołane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Perfekt Anna Parol
Posadzki, parkiety, wykładziny
woj. mazowieckie96-314 Baranów, Armii Krajowej 37
-
Sanipol Sp. z o.o.
Budowlane materiały - ściany działowe
woj. lubuskie66-300 Międzyrzecz, Poznańska 106
-
Poldom ceramika marazzi płytki ceramiczne łazienkowe kuchenne tarasowe
Glazura, terakota
woj. dolnośląskie53-013 Wrocław, Tenisowa 31A
-
Adaja PPHU Adam Jęczmień
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ułańska 10