Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania
Czasy, w których brama miała po prostu bronić dostępu do garażu i ukrytego w nim auta minęły bezpowrotnie. Nowoczesne bramy garażowe są nie tylko bezpieczne, ale też znacznie wygodniejsze, elegantsze i cieplejsze od dawnych modeli z drewna. Poszukiwania idealnych wrót garażowych trzeba zacząć od ustalenia sposobu, w jaki mają się otwierać. Poznaj dostępne obecnie możliwości.
Proste bramy rozwierane
Rozwierane bramy garażowe są charakterystyczne dla starego budownictwa. Wrota tego typu mają dwa skrzydła zamontowane na zawiasach na bocznych ościeżnicach. Otwierają się na zewnątrz i zazwyczaj obsługiwane są ręcznie. Taki sposób otwierania wymusza uwzględnienie w projekcie garażu przestrzeni przed wjazdem, co w niektórych przypadkach może być kłopotliwe. Niemniej bramy rozwierane wciąż cieszą się zainteresowaniem klientów, którzy szukają prostych, ekonomicznych rozwiązań.
Przeczytaj również: Przegląd nowoczesnych systemów sterowania dla bram garażowych rolowanych
Uchylne bramy garażowe
W bramach uchylnych pojedyncze skrzydło podczas otwierania unosi się na prowadnicach. Najpierw zachodzi na podjazd (przy ręcznym otwieraniu użytkownik musi wykonać krok lub dwa do tyłu), a następnie chowa się w całości pod sufitem pomieszczenia. Planując montaż bramy uchylnej, a później podczas jej użytkowania, też trzeba pamiętać o miejscu na ruch skrzydła. Mimo wszystko jej obsługa jest wygodna, a względnie prosta konstrukcja ogranicza ryzyko awarii.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między bramami uchylnymi a segmentowymi?
Bramy uchylne i tradycyjne wrota rozwierane nigdy nie wyszły całkowicie z użycia. Są proste i łatwe w obsłudze, można montować w nich automatykę, a skrzydła docieplać i malować na różne kolory – opowiada ekspert z firmy Hanbud w Krakowie.
Bramy garażowe rolowane
Pojedyncze skrzydło bramy rolowanej (roletowej) wykonane jest z wielu wąskich lameli, biegnących równolegle do podłoża. Podczas otwierania skrzydło nawija się na wał, umieszczony w kasecie nad wjazdem do garażu. Ponieważ skrzydło nie zachodzi na podjazd, samochód może podjechać bardzo blisko garażu – taka konstrukcja doskonale sprawdza się w ciasnych przestrzeniach. W bramach rolowanych wykorzystuje się automatyczne, elektryczne napędy, w związku z czym ich obsługa nie wymaga wysiłku.
Przeczytaj również: Jakie materiały są wykorzystywane w produkcji bram garażowych roletowych?
Popularne bramy segmentowe
Największą popularnością w ostatnich latach cieszą się bramy segmentowe. Podobnie jak w przypadku modeli rolowanych, mamy tu do czynienia z jednym skrzydłem, które przy otwieraniu nie zabiera miejsca przed garażem. Zbudowane z kilku segmentów połączonych zawiasami skrzydło nie zwija się, ale poruszając się wzdłuż prowadnic, chowa w garażu pod sufitem lub przy ścianie. Klienci, którzy wybierają bramy segmentowe, zwracają uwagę na wygodę użytkowania, ich niezawodność, świetną ochronę termiczną oraz estetykę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana