Projektowanie kotłowni w świetle przepisów

Spis treści
Planując budowę domu, musimy wybrać także odpowiednią instalację grzewczą. Niezwykle istotnym elementem będzie również zaprojektowanie kotłowni. Właściwie zaprojektowana oraz wykonana kotłownia, będzie stanowiła gwarancję bezpieczeństwa, a także zapewniała komfort w jej użytkowaniu. W przypadku budowy nowego domu wybranie odpowiedniego miejsca na kotłownię jest zazwyczaj dużo łatwiejsze, niż w przypadku domu starszego, w którym w celu stworzenia kotłowni konieczne jest przebudowanie pomieszczeń. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o tym, iż kotłownia powinna być zaprojektowana tak, aby spełniać wszelkie przepisy. Jak zaprojektować kotłownię zgodnie z prawem?
Odpowiednia wentylacja pomieszczenia
Każde pomieszczenie mające służyć jako kotłownia, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Wentylacja jest niezwykle istotna, ponieważ jej brak mógłby stwarzać zagrożenie zarówno dla domowników, jak i dla całego budynku. Głównym zadaniem instalacji wentylacyjnej w przypadku kotłowni jest dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do spalania, a także do usuwania szkodliwych gazów w przypadku instalacji gazowej. Z tego względu w kotłowniach stosuje się najczęściej wentylację grawitacyjną.
Podczas projektowania kotłowni lub najpóźniej przed montażem instalacji grzewczej, należy dokładnie oszacować zapotrzebowanie na tlen w kotłowni. Będziemy mieli wtedy pewność, że spalanie będzie przebiegało poprawnie i w pełni bezpiecznie, a szkodliwe spaliny będą odprowadzane. Poza wentylacją grawitacyjną, popularnym wyborem jest także wentylacja mieszana, która łączy wentylację grawitacyjną i mechaniczną.
Kotłownie na paliwo stałe
Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie domu paliwem stałym, pomieszczenie pełniące funkcję kotłowni musi spełniać określone wymagania techniczne. Przede wszystkim, podłoga w takiej kotłowni musi być wykonana z materiałów niepalnych bądź obita blachą o odpowiedniej grubości.
Jak mówi specjalista z Przedsiębiorstwa Instalacyjnego TAPI, świadczącego kompleksowe wykonawstwo instalacji przeciwpożarowych, przemysłowych oraz sanitarnych: W przypadku projektowania kotłowni na paliwo stałe, należy dokładnie zaplanować wszelkie kwestie techniczne, ponieważ jakiekolwiek zaniedbanie może powodować zagrożenie. W podłodze w kotłowni musi znajdować się wpust podłogowy. Kocioł na paliwo powinien być usytuowany w odpowiedniej odległości od ścian pomieszczenia, aby dostęp do niego podczas czyszczenia i konserwacji nie był utrudniony.
Instalacje wewnętrzne w kotłowni
Instalacje w kotłowni powinny być zaprojektowane zgodnie z normą dotyczącą instalacji elektrycznej w obiektach budowlanych, a także zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego. Przewody kablowe muszą posiadać odpowiednią izolację, aby nie powodować niebezpieczeństwa. Dodatkowo kotłownię należy traktować jako pomieszczenie gorące, w którym temperatura przekracza czasowo 35 stopni Celsjusza oraz jako pomieszczenie przejściowo wilgotne, z wilgotnością powietrza powyżej 75 procent. Wszelkie oprawy oświetleniowe powinno rozmieścić się tak, aby odpowiednio oświetlały urządzenia technologiczne.
Niezależnie od rodzaju instalacji w kotłowni, pomieszczenie to powinno zostać zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, iż nie spowoduje żadnego zagrożenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Paweł Sowa Kompleksowe usługi elektryczne
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne
woj. mazowieckie08-410 Wola Rębkowska, Długa 102
-
D-Home Pompy ciepła klimatyzacja
Energia - odnawialna
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Żwirki i Wigury 36A
-
Markx Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu
woj. śląskie42-224 Częstochowa, Profesora Kazimierza Michałowskiego 30 lok. 16