Rodzaje konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych

Jeszcze jakiś czas temu żelbetowe prefabrykaty kojarzyły nam się wyłącznie z takimi elementami, jak prefabrykowane słupy, belki, czy ścianki. Dziś projektuje się i produkuje całe systemy prefabrykatów, z których można stworzyć naprawdę zaawansowane konstrukcje. W naszym artykule przyjrzymy się jednemu z takich rozwiązań, autorskiemu systemowi prefabrykowanych obiektów mostowych polskiej firmy. To system optemARCH.
Co można wykonać z prefabrykatów żelbetowych optemARCH?
System prefabrykatów żelbetowych optemARCH to autorskie dzieło specjalistów z firmy Optem z Gdańska. W skład systemu wchodzą prefabrykowane elementy łukowe ustroju nośnego oraz prefabrykowane podpory. Te drugie stosowane są zamiennie z monolitycznymi podporami wykonywanymi na budowie. Z wymienionych prefabrykatów można wykonać:
Przeczytaj również: Rola konstrukcji żelbetowych we współczesnym budownictwie
wiadukty i mosty drogowe,
wiadukty i mosty kolejowe,
kładki dla pieszych i rowerzystów,
przejścia dla zwierząt.
Warto podkreślić, że pracownicy gdańskiej firmy są zaangażowani w cały proces budowlany na każdym etapie realizacji. Mówimy konkretnie o projektowaniu, dostawie oraz montażu gotowych prefabrykatów, kompletnym wykonawstwie obiektu.
Przeczytaj również: Na jakie dodatkowe wyposażenie warto się zdecydować przy budowie sauny?
Zalety budowania obiektów mostowych z prefabrykatów wysokiej jakości
Prefabrykaty, którym się przyglądamy, to elementy wysokiej jakości. Są produkowane w certyfikowanych zakładach z betonu spełniającego wszelkie wymagania kontraktowe. Zarówno podczas produkcji prefabrykatów, jak i wykonawstwie gotowych obiektów, szczególną uwagę zwraca się też na odpowiednią pielęgnację betonu. Na trwałość obiektów wykonywanych z elementów systemu optemARCH ma też wpływ odpowiednia izolacja i szczelność połączeń między poszczególnymi elementami. Betonowe prefabrykaty łukowe to szereg zalet. Wykorzystanie prefabrykatów to oczywiście z założenia szybsza realizacja obiektów. W przypadku systemu, któremu się przyglądamy, mamy możliwość optymalizacji grubości elementów. Całość jest projektowana w taki sposób, że wszystkie elementy systemu ze sobą współpracują. To gwarancja niskiego zużycia materiałowego. Warto też podkreślić, że w systemie nie ma żadnych urządzeń w rodzaju łożysk, nie ma połączeń śrubowych oraz dylatacji. To z kolei zapewnia ekonomikę utrzymania obiektu. Na koniec coś jeszcze: system optemARCH ściśle współpracuje z inną technologią tej samej firmy, optemBLOK. To system prefabrykowanych bloczków betonowych do budowy murów oporowych, z których buduje się wyjątkowo estetyczne konstrukcje. Przykładem inwestycji z wykorzystaniem optemARCH i optemBLOK jest przejście dla zwierząt pod autostradą A1 w Radomsku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stolarka Koszalin Okna, drzwi, bramy garażowe
Drzwi
woj. zachodniopomorskie75-137 Koszalin, Szczecińska 57
-
Bow-Max sp. z o.o.
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery
woj. lubuskie65-752 Zielona Góra, Objazdowa 40