Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to wózki widłowe (podnośnikowe) określonego typu. Te wielozadaniowe nośniki osprzętu cechują się tzw. zamienną fazą wysięgu. Nowoczesne i funkcjonalne, są wykorzystywane przede wszystkim w rolnictwie i budownictwie, a także wszędzie, gdzie konieczny jest transport ciężkich ładunków. Z uwagi na swoją konstrukcję coraz częściej zastępują starsze wózki jezdniowe. Dowiedz się, jakie ładowarki teleskopowe są najpopularniejsze.
Ładowarki teleskopowe sztywne
Ładowarki czołowe (teleskopowe sztywne) cechują się tym, że nie mają ruchomej kabiny (nie obraca się ona względem podwozia). Są przystosowane do transportowanie ogromnych ciężarów, unoszenia ich na znaczne wysokości i wykonywania innych zadań. Co ważne, by móc swobodnie pracować, wymagają dużego obszaru wokół siebie. Podjeżdżają do miejsca załadunku bądź podania towaru tylko z przodu.
Przeczytaj również: Jaka podłoga do mieszkania będzie najlepsza?
Mają wysięgnik zamontowany po prawej stronie. Zależnie od modelu, mogą być wyposażone w jedną parę podpór lub nie mieć ich wcale; wówczas praca maszyny opiera się wyłącznie na kołach. Specjaliści z firmy FANBE podkreślają, że pomyłka operatora w początkowym ustawieniu maszyny będzie skutkowała koniecznością skorygowania ruchu, a w wielu przypadkach koniecznością przestawienia ładowarki w dogodniejsze miejsce. Zabiera to cenny czas i powoduje pewne komplikacje dla całego zespołu pracowniczego.
Przeczytaj również: Rodzaje podbitek dachowych
Ładowarki teleskopowe obrotowe
Dzięki dodatkowej głowicy obrotowej ładowarki teleskopowe tego typu dają możliwość zmiany pozycji kabiny. Może się ona obrócić o 360 stopni, co znacznie ułatwia manipulowanie ładunkiem. Te urządzenia cechują się znaczną maksymalną wysokością podnoszenia. Mają podpory przednie i tylne, które wspomagają jej bezpieczną, stabilną pracę. Należy pamiętać, że obracający się na wysięgniku ładunek obciąża przód, tył lub wybrany bok maszyny, oparcie takie jest więc niezbędne. Ładowarki teleskopowe obrotowe wymagają mniej miejsca, są łatwiejsze w obsłudze i przyczyniają się do zwiększenia efektywności i wydajności pracy.
Przeczytaj również: Jak dobierać uchwyty do rur?
Są to na ogół maszyny wyższe niż ładowarki sztywne, ich konstrukcja pozwala na poruszanie się po trudnym terenie (np. budowy), a także na transportowanie ciężkich przedmiotów. Dzięki obrotowej kabinie możliwe jest korygowanie podania ładunku bez wcześniejszego przestawienia ładowarki. Można tego dokonać również przy całkowitym uniesieniu wysięgnika.
Ładowarki teleskopowe usprawniają prace budowlane, pomagają również w transportowaniu ciężkich ładunków w gospodarstwach rolnych. Oferują wiele funkcji, przez co są praktyczne i wielozadaniowe. Dlatego ich popularność stale rośnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektron PHU Robert Maciejewski
Elektrotechniczne artykuły - detal
woj. łódzkie93-109 Łódź, Łęczycka 26
-
Hydro-Air-Motor
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. mazowieckie09-401 Płock, Portowa 2a
-
Elkaz s.c. Powszechna agencja handlowa
Elektronarzędzia
woj. wielkopolskie61-601 Poznań, Naramowicka 236