Rodzaje podbitek dachowych
Podbitki dachowe to materiały powszechnie wykorzystywane do wykończenia dachów. Dzięki nim zapewnimy konstrukcji dachowej estetyczny wygląd, a dodatkowo zabezpieczymy ją przed nieproszonymi gośćmi, m.in. owadami, gryzoniami lub ptakami, które mogą się zadomowić pod dachem. O tym, jaką podbitkę wybrać decyduje wiele czynników, np. typ zastosowanego pokrycia dachowego. Sprawdźmy zatem, jakie są najpopularniejsze rodzaje podbitek dachowych?
Z czego są wykonane podbitki dachowe?
W hurtowniach oferujących materiały budowlane można kupić trzy rodzaje podbitek. Różnią się one wymiarami, sposobem montażu, a przede wszystkim surowcem, z jakiego zostały wykonane. Podbitki dachowe produkuje się z drewna, tworzywa sztucznego oraz metalu. Pierwsze z nich to produkty naturalne, które powstają głównie z gatunków iglastych, np. świerku syberyjskiego. Są czterostronnie strugane, a ich wilgotność jest na poziomie około 16%. Podbitki takie cechują się trwałością i wysoką estetyką, ale muszą być poddawane okresowej konserwacji.
Przeczytaj również: Jak dobierać uchwyty do rur?
Z kolei podbitki z PVC, które oferuje hurtownia Graf z Obornik, charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, doskonałym stosunkiem jakości do ceny, a co ważne nie wymagają impregnacji. Występują też w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać podbitkę do barwy dachu, bez względu czy jest to dachówka ceramiczna, cementowa, czy blachodachówka. W przypadku tej ostatniej często klienci decydują się na podbitkę z blachy, którą można idealnie dopasować do pożądanego kształtu, a w połączeniu z blachodachówką tworzy spójną całość.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie rynny do domu?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podbitki dachowej?
Przy wyborze podbitki dachowej dobrze jest przeanalizować kilka wariantów, szczególnie że podbitka taka podobnie jak sam dach powinna wytrzymać kilkadziesiąt lat. Przede wszystkim warto zastanowić się nad wyborem materiału. W przypadku domów, których wykończenie zewnętrzne, np. elewacja oraz stolarka drzwiowa i okienna, będą wykonane z drewna, doskonale sprawdzi się podbitka drewniana. Dzięki swojej naturalności stworzy ona z wcześniej wspomnianymi elementami harmonijną całość.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć teren budowy ogrodzeniem tymczasowym?
Jeśli jednak w zewnętrznym wyglądzie domu dominują akcenty nowoczesne, wówczas podbitka dachowa z PVC będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Po pierwsze występuje ona w szerokiej gamie kolorystycznej, więc bez trudu dopasujemy ją do barwy pokrycia dachowego. Po drugie nie wymaga ona zabiegów konserwacyjnych. Po trzecie jej cena jest bardzo konkurencyjna. Natomiast osoby chcące, aby dach wykonany z blachodachówki i podbitka wyglądały identycznie, powinny się zdecydować na podbitkę z blachy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana