Rodzaje szlifierek i ich charakterystyka

Szlifowanie jest obróbką mechaniczną powierzchni materiałów za pomocą narzędzi ściernych. Dzięki temu uzyskuje się gładką powierzchnię o niskiej chropowatości. Do tej czynności używa się różnego typu szlifierek. Warto przeczytać artykuł i zapoznać się z przeglądem najczęściej stosowanych elektronarzędzi do szlifowania różnych powierzchni.
Czym jest szlifowanie?
Obróbka ścierna jest jednym ze sposób obróbki skrawaniem. Szlifowaniu poddaje się elementy metalowe, takie materiały jak gips, beton i kamień, a także drewno i tworzywa sztuczne. Obróbka zapewnia powierzchnie o niskiej chropowatości, jak również pozwala na kształtowanie elementów pod względem dokładności wymiarowej. Do szlifowania stosuje się specjalistyczne szlifierki oraz ściernice najczęściej wykonane z korundu, diamentu i węglików krzemu lub boru. Pełny asortyment szlifierek i ściernic można znaleźć na stronie sklepu online z elektronarzędziami Mistama, który jest dystrybutorem narzędzi Bosch Professional.
Przeczytaj również: Jak szlifować niewielkie powierzchnie meblowe?
Najważniejsze typy szlifierek
- Szlifierki kątowe to ręczne elektronarzędzia do przecinania, szlifowania i polerowania. Wał silnika połączony jest za pomocą zębatki z przekładnią planetarną napędzającą wrzeciono z nagwintowanym trzpieniem. Na trzpieniu montuje się tarcze robocze, które pracują przy bardzo dużej prędkości obrotowej. Na szczególną uwagę zasługują szlifierki kątowe x lock.
- Szlifierki do gipsu (tzw. żyrafy) to profesjonalne narzędzia dla tynkarzy do szlifowania gładzi gipsowych ścian i sufitów na sucho. Wyposażone są w długie ramię robocze oraz talerz szlifierski z mocowaniem papieru ściernego na rzep.
- Szlifierki mimośrodowe to urządzenia do szybkiego i precyzyjnego szlifowania oraz polerowania powierzchni płaskich i okrągłych z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, kamienia czy ceramiki, pokrytych farbą, lakierem lub szpachlą. Mimośrodowy ruch tarczy szlifierskiej zapewnia maksymalną wydajność obróbki.
- Szlifierki oscylacyjne uniwersalne działają dzięki wahadłowym ruchom sztywnej stopy szlifierskiej. Niewielka amplituda drgań przy bardzo dużej częstotliwości umożliwia precyzyjną obróbkę powierzchni. Najbardziej popularne są szlifierki oscylacyjne do drewna.
- Szlifierki proste są wyjątkowo poręcznymi elektronarzędziami do szlifowania szczególnie miejsc trudnodostępnych. Szlifierki proste wysokoobrotowe zapewniają stałą prędkość obróbki materiału niezależnie od obciążenia oraz możliwość stosowania różnych trzpieni szlifierskich.
- Szlifierki stołowe służą najczęściej do szlifowania drobnych elementów metalowych lub ostrzenia narzędzi. Montuje się je na stołach warsztatowych. Szlifierki stołowe podwójne wyposażone są w dwie tarcze robocze o różnej gradacji.
- Szlifierki taśmowe to ręczne maszyny do szlifowania większych powierzchni za pomocą tkanin ściernych. Przeznaczone są do usuwania, szlifowania, wygładzania i czyszczenia powierzchni z drewna, tworzyw sztucznych i metalu oraz wyposażone w system odsysania pyłów.
- Szlifierki do szlifowania betonu to bardzo wytrzymałe narzędzia oferujące wysoką wydajność szlifowania. Służą profesjonalistom zajmującym się obróbką kamienia, glazurnikom i sztukatorom oraz specjalistom od obróbki betonów.
Przeczytaj również: Jakie są zalety szlifierki Makita w porównaniu z innymi markami?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Opommab Usługi i Wynajem Maszyn Budowlanych
Budowlane maszyny
woj. opolskie47-300 Żywocice, Ogrodowa 7
-
Hydro-Air-Motor
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
woj. mazowieckie09-401 Płock, Portowa 2a