Rozbudowa w rozumieniu prawa budowlanego. Co trzeba wiedzieć?
Przy wyborze projektu architektonicznego planowanego budynku zwykle bierze się pod uwagę swoje aktualne zapotrzebowanie na dostępną w nim przestrzeń. Z czasem jednak sytuacja ulega często zmianie i ilość miejsca może okazać się niewystarczająca. Rozwiązaniem tego problemu w wielu przypadkach będzie rozbudowa istniejącego obiektu. Rozpoczęcie robót budowlanych będzie wymagało dopełnienia niezbędnych formalności.
Czym jest rozbudowa budynku?
Rozbudowa budynku oznacza zwiększenie dostępnej w nim powierzchni użytkowej w wyniku przeprowadzenia niezbędnych w tym celu prac budowlanych. Mogą one spowodować dobudowanie pomieszczeń, a tym samym zwiększenie powierzchni zabudowy albo wiązać się z dostawieniem kolejnej kondygnacji tj. nadbudowanie piętra czy adaptację poddasza, które wcześniej nie było użytkowane. Ze względu na to, iż prowadzone roboty będą wpływały na wytrzymałość istniejącej konstrukcji do rozpoczęcia takiej inwestycji, niezbędne okaże się przygotowanie projektu architektonicznego zawierającego także informacje o wymaganych instalacjach. Projektowaniem obiektów kubaturowych w Tomaszowie Mazowieckim zajmuje się firma projektowo-inżynierska CONSIL.
Przeczytaj również: Jakie pozwolenie trzeba mieć, aby zacząć rozbiórkę?
Jakie formalności wiążą się z rozbudową?
Przed rozpoczęciem rozbudowy należy sprawdzić, czy parametry budynku będą mieściły się w postanowieniach planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu albo będą odpowiadały zasadom zawartym w decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli zapisy WZ lub planu dopuszczają zabudowę, konieczne będzie zlecenie wykonania niezbędnej dokumentacji technicznej dla planowanych prac. Oznacza to uzyskanie projektu architektonicznego w postaci opisu technicznego. Konieczne będzie przygotowanie opinii geotechnicznej. Nie obejdzie się bez ekspertyzy technicznej dla istniejącego już obiektu, która potwierdzi, że będzie on w stanie przenosić zwiększone obciążenia. Jeżeli oddziaływania wynikające z prowadzenia inwestycji będą wykraczały poza granice działki, konieczne okaże się wystąpienie o pozwolenia na budowę. W sytuacji, gdy nie przekroczą one jej granic, wystarczające będzie dokonanie zgłoszenia. Warto pamiętać, że niedopełnienie formalności może oznaczać, iż rozbudowa zostanie uznana za samowolę budowlaną. Firma projektowo-inżynierska CONSIL z Tomaszowa Mazowieckiego oferuje pomoc w przygotowaniu projektu rozbudowy obiektów mieszkalnych i użytkowych.
Przeczytaj również: Budowa domu jednorodzinnego pod klucz - etapy
Przeczytaj również: Czy można uniknąć opłat za legalizację samowoli budowlanej?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana