Urabialność jako ważny parametr przy wyborze mas bitumicznych

Urabialność jest jednym z parametrów badanych w trakcie kontroli jakości mas bitumicznych. Dotyczy ona ilości pracy, która jest potrzebna do zagęszczenia mieszanki oraz przygotowania jej do użycia. W trakcie budowy jednej nawierzchni należy stosować materiały o tym samym stopniu urabialności, co zapewnia drodze spójność. Dlatego wybierając odpowiedni produkt, należy sprawdzić, czy producent podał jej stopień urabialności.
Co ma wpływ na urabialność mas bitumicznych?
Na urabialność ma wpływ bezpośrednio rodzaj mieszanki mineralno-asfaltowej, który został wykorzystany do produkcji danej masy. Szczególnie cenione są materiały, w skład których wchodzą elementy drobnych frakcji, ponieważ ich obecność przekłada się na poprawę spoistości nawierzchni. W tym celu wykorzystuje się różne domieszki w mieszankach.
Niezwykle ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest temperatura. Jej wpływ na właściwości danej mieszanki może w wielu przypadkach zaważyć na użyteczności produktu. Zwłaszcza gdy dana mieszanka była przechowywana lub transportowana w zbyt niskich temperaturach, co doprowadziło do zmniejszenia jej urabialności, a w konsekwencji do spadku jej wydajności i wytrzymałości nawierzchni.
Oczywiście, również zbyt wysokie temperatury mają wpływ na stopień urabialności materiału. W przypadku mieszanek mineralno-asfaltowych mogą nawet doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie możliwe przygotowanie danego materiału do wykorzystania.
Stosowanie mas bitumicznych na zimno
Nie zawsze jednak urabialność jest parametrem kłopotliwym w przypadku naprawy lub budowy nawierzchni. Na rynku znajdują się masy bitumicznego kładzione na zimno, a ich sprzedażą zajmują się firmy, takie jak Zakład Usługowo-Handlowy DEGAMEX.
Są one najczęściej stosowane do uzupełniania wyrw i szczelin w drogach, które powstały w wyniku eksploatacji lub spowodowane zostały przez działanie temperatur i wody. Jest to spowodowane łatwością ich zastosowania, przez co sięgają też po nie osoby prywatne, które chcą naprawić nawierzchnię na swoim terenie.
Wystarczy jedynie oczyścić miejsce pracy z kamieni i zanieczyszczeń, a następnie wysypać w to miejsce mieszankę asfaltową tzw. masę na zimno. Następnym krokiem jest wyrównanie wysypanego materiału przy pomocy szpadla i ubicie przy pomocy zagęszczarki. Tak naprawiona nawierzchnia nadaje się od razu do użytkowania, a dodatkowo jest odporna na działanie skrajnych temperatur i odkształcenia.
Worki z gotową do użycia mieszanką są łatwe w transporcie, a prace mogą się odbywać bez udziału promiennika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
AFFS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Zabezpieczenia - przeciwpożarowe
woj. mazowieckie05-092 Łomianki, Warszawska 31